V Chynorianskom háji vládne medvedí cesnak

Krajina z iného sveta

Čo je Chynoriansky háj?

Ľudovo prezývaný Chynoriansky háj, po správnosti Chynoriansky luh, je od roku 1981 prírodná rezerváciaktorá je posledným zbytkom pôvodného lužného lesa Hornej Nitry. Vyznačuje sa dubovo jaseňovým porastom s častým výskytom hrabu. Druhová diverzita je podporená aj druhmi briez, líp, javorov či plániek hrušiek a jabloní.

Prírodná rezervácia Chynoriasnky luh sa rozprestiera na ploche 44,3 ha pri obci Chynorany, v okrese Partizánske.

V tomto háji rastie niekoľko liečivých rastlín, ktoré boli v minulosti prírodnou lekárničkou miestneho obyvateľstva. V ratitnom množstve prevládza na území Chynorianskeho hája medvedí cesnak. Vďaka nemu sa tento luh prezýva „rajom“ tejto rastliny. Aj napriek tomu, že medvedí cesnak dominuje na celej ploche hája, nájdeme tu rásť aj zádušník brečtanovitý, čistec lesný, lipkavec obyčajný, pľúcnik lekársky, iskerník chlpatý a iné.

Chynoriansky háj so zvyškami povodňových ramien je jedným z mála útočísk umožňujúcich prežitie viacerých rastlín a živočíchov. Podľa miestnych obyvateľov sa tu v minulom storočí vyskytovali svorky vlkov, dnes sa tu darí líške obyčajnej, kune lesnej, lasici obyčajnej, srncovi obyčajnému či kune lesnej.

Fauna a flóra

na území Chynorianskeho hája

druhov drevín
mikroskopických a makroskopických húb
druhov mäkkýšov
druhov obojživeľníkov
druhov motýľov
druhov vtákov

Čo je dobré vedieť o lokalite

Chynoriansky Háj

    najnavštevovanejší je začiatkom mája, pretože začína kvitnúť medvedí cesnak

      celé územie spadá pod IV. stupeň ochrany prírody – pohyb mimo chodníka je zakázaný

      k lokalite nevedie značkovaný chodník, lokalita nie je označená pri ceste, ktorou sa ide do obce Chynorany, auto nechajte v obci a prejdite cez polia, alebo odstavte auto na poľnej ceste, vedľa hája

    od jedného konca na druhý vedie stredom Chynorianskeho hája niekoľko úzkych chodníčkov, prechod trvá necelú hodinu

      medvedí cesnak tu nezbierajte, je to trestné! Územie je intenzívne kontrolované strážnikmi z Ochrany prírody, ktorí vám na mieste vystavia blokovú pokutu vo výške 3 319-, Eur! 

vstupná brána do Chynorianskeho luhu

Vstupné brány do Chynorianskeho hája​

prírodná rezervácia Chynoriansky háj

Medvedí cesnak má aj vedľajšie účinky

Priaznivým účinkom medvedieho cesnaku pre zdravie človeka sa venuje niekoľko príspevkov. Ide predovšetkým o babské rady a recepty, ľudové liečiteľstvo. V oficinálnej medicíne sa medvedí cesnak neuplatňuje, používa sa ako doplnok stravy prostredníctvom výživových doplnkov (tabliet) alebo tinktúr. Na druhej strane je to vynikajúca pochutina, ktorá má široké využitie v kuchyni.  

 

 

Ale nie je všetko zlato, čo sa bliští. 

Pre laikov hrozí nebezpečenstvo zámeny vo voľnej prírode s niektorými jedovatými rastlinami (jesienka obyčajná, konvalinka). Zameniť si ich môžete veľmi ľahko, práve kvôli takmer identickému tvaru a farbe listov. 

TIP: Rozdrvte kúsok listu medzi prstami – cesnaková vôňa svedčí o medveďom cesnaku. 

Zdravá dospelá osoba by nemala zjesť denne viac než 20 listov medvedieho cesnaku. Aj napriek tomu, že obsahuje veľa vitamínov a telu prospešných látok, všetkého veľa škodí a to aj pri liečivých rastlinách.

https://ekokrajina.com/v-chynorianskom-haji-vladne-medvedi-cesnak/
Rozdiel medzi medvedím cesnakom (vľavo), konvalinkou voňavou a jesienkou obyčajnou

foto zdroj: survivor.sk

Dávajte si pozor pri konzumácií medvedieho cesnaku pokiaľ:

 • trpíte problémami s trávením, nadúvaním
 • máte žalúdočné vredy alebo opakované zápaly žalúdka
 • máte zvýšenú činnosť štítnej žlazy
 • často vás páli záha
 • ste tehotná (cesnak znižuje krvný tlak)
 • ak kojíte (môže zmeniť chuť materského mlieka)
 • máte problémy so srdcom
 • beriete lieky na riedenie krvi (cesnak riedi krv)
 • máte nízky tlak (cesnak ho ešte viac znižuje)
 • máte problémy s obličkami
 • trpíte histamínovou intoleranciou (cesnak znižuje hladinu histamínu)
 • užívate lieky proti chrípke, bolesti a horúčke (cesnak posilňuje účinok liekov acylpyrín, ibuprofén, diklofenak či paracetamol)
 • užívate lieky na pečenový metabolizmus (s liečivom: cimetidín, ciprofloxacín, klaritromycín, diltiazem, enoxacín, erytromycín, fluoxetín, fluvoxamín, itrakonazol, ketokonazol, paroxetín, ritonavir, nefazodon)

Vo vysokej dávke môže medvedí cesnak spôsobovať bolesti hlavy, nespavosť, výkyvy tlaku a u pacientov trpiacich epilepsiou dokonca aj záchvaty.

Najlepší spôsob ako uskladniť medvedí cesnak?

Určite ho nesušte – stráca všetky zdraviu prospešné látky. Uprednostnite zamrazenie. Lístočky dôkladne umyte a vysušte v utierke. Nečakajte, kým obschnú lístky samé od seba a už duplom nie na slnku! Zvädli by a začali sa sušiť = strácať vitamíny a blahodárne látky. Pripravené lístky nasekajte na malé kúsky a uchovajte v sáčku alebo v nádobke vhodnej na mrazenie. Takto pripravený medvedí cesnak budete mať vždy poruke až do jeho ďalšej sezóny. 

Ak sa vám mrazenie nepozdáva, môžete si z neho vyrobiť tinktúru alebo pesto. Príprava pesta z medvedieho cesnaku je obdobná ako pri výrobe pesta z bazalky alebo iných rastlín. Jediný rozdiel je len ten, že do pesta z medvedieho cesnaku už nemusíte pridávať bežný cesnak. 

Aké kultúrne ekosystémové služby podporuje Chynoriansky háj?

Variabilita a intenzita jednotlivých úžitkov krajiny sa od jednotlivca k jednotlivcovi mení. Každý človek sa na krajinu pozerá inak, vníma ju inak a preferuje jeden benefit z prírody pred druhým. Napr. preferovanie estetiky krajiny, pred jej možnosťami pre turistiku. Jednoducho povedané – chcem vidieť peknú scenériu a nie sú pre mňa podstatné turistické značenia, chodníky a trasa od bodu A do bodu B. Ľudí motivuje k návšteve jednotlivých lokalít niečo, čím sú špecifické. Unikátny je pre Chynoriansky háj medvedí cesnak. Predstavuje hlavné lákadlo, prečo je táto lokalita navštevovaná. 

NP Chynoriansky haj

Prírodné dedičstvo

Hodnoty estetiky krajiny

ekoturistika