SNP výstup na Slemä k troskám lietadla

Ako menia tragické udalosti
naše dejiny

Liptovská Porúbka – región Liptov

Tragická havária lietadla pri ktorej zomrelo
19 mužov

“Ruské lietadlá, ktoré skoro každú noc s veľkým hukotom prelietavali našou obcou, rozvážali zbrane a našich brigádnikov (príslušníkov 2. čs. paradesantnej brigády) na letisko “Tri Duby” pri Banskej Bystrici. Pomáhali Slovenskému národnému povstaniu. 

Dňa 13. októbra 1944 v nočnej tme stratilo orientáciu alebo dostalo poruchu dopravné lietadlo, narazilo na vrchu Slemä do stromov, odrazilo si kus krídla, následkom čoho sa prevrátilo hore podvozkom a s ohlučujúcim hukotom vrazilo do zeme pod stromy vrtuľou.

Na palube bolo 19 vojakov – 3 sovietski a 16 čechoslovákov. S pomocou občanov z okolitých dedín poznášali mŕtve telá do Nižnej Boce, kde ich pochovali s vojenskou poctou. Obradu sa zúčastnil aj veliteľ 1. čš. armády na Slovensku gen. Rudolf Viest a gen. Ján Golian.” 

Po skončení vojny boli mŕtve telá exhumované a prevezené na cintorín padlých na Háji nad Liptovským Mikulášom.

Výpis z obecnej kroniky Liptovskej Porúbky

foto zdroj: www.vhu.sk

Dopravné a bombardovacie lietadlo Li-2

Lietadlá zohrávali počas vojny významnú úlohu. Vzdušným mostom prepravovali vojakov, ranených, zásoby jedla, zbraní, materiálov, benzínu… ale v prvom rade sami o sebe slúžili ako zbrane.

Lietadlá typu Li-2 zapojené v SNP uskutočnili v období necelých 2 mesiacov v roku 1944 neuveriteľných 1199 vzletov. Z nich bolo 628 úspešných, pri ktorých prepravili 2000 osôb a vyše 600 ton materiálu. 

Koncept od Američanov

 

Li-2 ako dvojmotorové lietadlo, je sovietskou verziou amerického lietadla Douglas DC-3. Lietadlo Douglas DC-3 patrilo v 30. a 40. rokoch 20. storočia medzi najlepšie stroje vo svojej triede. V leteckom priemysle sa považuje za jedno z najvýznamnejších transportných a dopravných lietadiel, ktoré boli vyrobené. 

“Otcom” lietadiel Li-2 bol na území ZSSR  hlavný technický konštruktér B. P. Lisunov, podľa ktorého je model lietadla pomenovaný – Lisunov Li-2. Pre vojenské účely bolo lietadlo upravené, vybavené niekoľkými guľometmi a závesmi na 4 bomby. 

Z monštra už len pozlátko

Na konci 60. rokov prerobili jedno z lietadiel Li-2 na vychýrenú žilinskú cukráreň. Verejnosť mohla tento zaujímavý projekt obdivovať takmer 2 roky. Po skončení prevádzky začalo lietadlo postupne chátrať. Podpisoval sa na ňom zub času, počasie ale aj vandali, ktorí lietadlo rozoberali aj podpálili. V roku 1973 bolo toto vojenské lietadlo prevezené do obce Vyšný Komárnik (okres Svidník), kde sa stalo súčasťou expozície Prírodného vojenského múzea na Dukle. Lietadlo bolo premaľované na zeleno a na smerovku dostalo veľkú červenú hviezdu (viď foto hore). Je vystavené pri starej ceste neďaleko Pamätníka Československého armádneho zboru. Ďalšie litadlá sa nachádzajú v Múzeu SNP v Banskej Bystrici alebo v leteckom múzeu na letisku Slávnica

pamätník SNP na vrchu Slemä
pamätník SNP na vrchu Slemä (2019)

na vine je piatok 13-teho

Poverami opradený piatok 13-teho sa stal v roku 1944 nešťastným dňom aj pre 19 partizánov. Z nejasných príčin ich lietadlo havarovalo na vrchu Slemä, ktoré sa stalo raritou a vyhľadávaným miestom pre turistov.

Rok čo rok z trosiek lietadla ubúda – môžu za to práve turisti, ktorí si túžia odniesť z miesta nešťastia “pamiatku”. A tak sa po kúskoch rozoberá “miestna história”. Vzhľadom na 5. stupeň ochrany prírody, nie je možné miesto havárie lietadla upravovať. Postupne sú zvyšné trosky prerastané vegetáciou. Jediný rukopis, ktorý tu človek zanechal, je okrem lietadla pamätník padlým vojakom. 

SNP výstup na SLemä

Tradícia spoločného výstupu na Slemä spojená s históriou obce Liptovská Porúbka v čase Slovenského národného povstania (SNP), patrila kedysi k najväčším udalostiam v okolí. Výstupy na vrch Slemä k troskám lietadla sa každoročne konajú na konci augusta už od 70. rokov. O významnom postavení obce Liptovská Porúbka v dobe SNP svedčí aj niekoľko pamätníkov na jej území. Pri jednom z nich, v Skaličnej, začína aj výstup na Slemä. 

Začíname...

Výstup na Slemä z obce Liptovská Porúbka trvá cca 3 hodiny (zostup cca 2 hodiny). Po červenej značke, začína stúpanie cez Skaličnú a Brtovičnú dolinu (modrá značka). Terén je miestami náročný na prechod, skaly sú klzké, chodník je zarastený (zbežne vysekaný, kvôli spoločnému výstupu na Slemä). Cestičky sú lemované malinčím, ktoré v čase výstupu dozrieva. 

Na Brtkovici sa z modrej značky napájame na zelenú, prechádzame serpentínami cez miesta, kde boli dakedy lesy. Dnes je to len holý (trávou zarastený) svah, v ktorom sú ukryté 3 partizánske bunkre. Žiaľ, 2 z nich sú “stratené” v prírode, obec sa stará len o jeden z nich, ktorý je priamo pri značenej trase na Slemä. Nasleduje intenzívne stúpanie lesom až na vrchol Slemä – k troskám lietadla a pamätníku padlým vojakom.

V rámci spoločného výstupu na Slemä je súčasťou programu pietne kladenie vencov k pamätníku vojakov, ktorí zahynuli len pár krokov od neho. Vedenie obce zúčastneným rozdá symbolické odznaky a malé občerstvenie. Z vrchu Slemä pokračuje turistický chodník na krásne Ohnište (Národná prírodná rezervácia) alebo sa vraciate tou istou cestou naspäť do dediny, kde sa po výstupe koná kultúrne podujanie osláv SNP

Náučný chodník SNp?

Liptovská Porúbka bola hlavným centrom povstaleckého odboja na Hornom Liptove. V tom čase bola prezývaná aj “malá Moskva”. Bola jednou z prvých obcí, kde vznikol revolučný národný výbor (v r. 1942), ktorý sa o 2 roky neskôr stal základom Okresného revolučného výboru Horného Liptova. Partizáni sa s vojakmi sústredili v 3 partizánskych oddieloch v Skaličnej doline a na Brtkovici nad obcou, kde im obyvatelia nosili zásoby. Samotní obyvatelia sa mobilizovali k partizánom či k armáde. 

V okolí obce prebiehali viaceré boje, ale po potlačení povstania do hôr prišlo do obce 300 nemeckých vojakov. Tí zabili za dedinou 4 neznámych partizánov (na ich počesť stojí pri obci pomník na Valentovom vŕšku). Aj napriek útlaku sa porúbčanským partizánom podarilo podmínovať koľaj v blízkosti obce a vyhodiť vlak , čim obmedzili Nemcom dopravu na dlhšiu dobu. Podnikali niekoľko oslobodzovacích a prepadových akcií v okolí obce. 

Obyvatelia obce prišli v tých časoch o členov rodiny, priateľov, susedov. Ale bojovali. Prejavili obrovskú statočnosť postaviť sa na odbor, za svoju slobodu, za slobodu svojej obce. Je smutné, že nová generácia obyvateľov ani nevie, čo sa na uliciach tejto nenápadnej obce dakedy odohrávalo. 

O celkovom nezáujme svedčí aj stav náučných tabúľ v rámci náučného chodníka SNP. Tabuľa č. 1 už roky neexistuje, tab. č. 2 je skrytá pri bývalom obecnom úrade, tabuľa č. 3 tak isto už niekoľko rokov neexistuje. Z existujúcich tabúľ je v najhoršom stave tabuľa č. 4 v Skaličnej, pričom čitateľnosť zvyšných tabúľ je tiež v zdevastovanom stave

snp výstup na slemä
k troskám lietadla

z pohľadu

Kultúrnych ekosystémových služieb

pamätník SNP na vrchu Slemä

Kultúrne dedičstvo

Organizovaný výstup na Slemä, pri ktorom si obec Liptovská Porúbka každoročne pripomína obdobie Slovenského národného povstania. Pri pamätníkoch vojakom v obci si občania a turisti symbolicky pripomenú tragické udalosti, ktoré sa navždy zapísali do histórie obce. Významná historická udalosť pre rodákov obce. Genius loci v rámci SNP na území Horného Liptova.

oslavy SNP Slemä 2019

Podpora sociálnych vzťahov

Jedna z najväčších spoločenských podujatí na území obce, ktorá oslovuje aj širokú verejnosť. Sprevádzaná je kultúrnym programom. Poskytuje možnosť stretnúť sa s priateľmi v prírode, občerstvenie, užiť si hudobný a zábavný program, rôzne aktivity pre deti.

zo Slemä smerom na Ohnište

Rekreácia

Jediný spoločný výstup na území obce Liptovská Porúbka. Výstup na Slemä sa zaraďuje k poldenným výstupom, stredne ťažkej obtiažnosti. Sklonitý terén preverí fyzickú kondičku a zaručene "vyčistí myseľ". Okrem podpory zdravia sa vám naskytne niekoľko krásnych výhľadov na Nízke ale aj Vysoké Tatry.