Kanoe splav mŕtvych ramien Dunaja

Vojka nad Dunajom

História kanoe

Kanoe využívali naši predkovia ako dopravný prostriedok v rôznych častiach sveta. Od Karibiku, cez Afriku a Európu, krížom – krážom cez Áziu až do Austrálie. Najstaršie európske kanoe našli v Holandsku. Jeho vek sa datuje do doby 8 200 r. pred Kristom. 

Prvé typy kanoe boli skonštruované ako vyhĺbenina pňa stromu alebo z kože zvierat. V súčasnosti sa používajú na výrobu kanoe okrem dreva aj sytentické materiály – Royalex, sklolaminát, plast, hliník. 

Splav mŕtvych ramien Dunaja

Kanoe splav mŕtvych ramien Dunaja - Vojka nad Dunajom 2019

5

hodín na vode

17

účastníkov splavu

1

muž cez palubu

2

inštruktori

Rekreačná kanoistika

V 19. storočí nastala vo využívaní kanoe revolúcia. V roku 1885 vznikol prvý kanoistický klub v Londýne. Od tých čias nadobudlo kanoe okrem pracovnej formy aj podobu športu či možnosti na relax a odpočinok (napr. splavy). Práve splavy na kanoe patria k novinkám rekreácie na Slovensku. Vhľadom na neinvazívnu formu rekreácie je možné označiť kanoistiku za formu ekoturistiky. Je šetrná k životému prostrediu, nevytvára odpad, prospieva fyzickému aj psychickému zdraviu človeka

Mŕtve ramená Dunaja nie sú vôbec mŕtve!
-
vystykute sa tu 24 druhov rýb, vyše 100 druhov vtákov a viacerých zriedkavých druhov iných živočíchov a rastlín

Ako prebieha vodná turistika na Kanoe?

Po rýchlom oboznámení sa s kanoe (a s tým aké je nestabilné) sme sa plavili po kľudnej (prevažne mútnej) vode, cez trávu a popadané stromy. Cez tunely a “mini Niagáru”. Cez vodu plytkú, hlbokú a ešte hlbšiu. Popri volavkách a labutiach, leknách a pálkach. 

Riziká splavovania na kanoe

Najväčšie riziko vypadnutia z kanoe je počas nastupovania / vystupovania. Alebo keď sa niekto rozdhodne na kanoe postaviť. Čím viac ľudí je na palube, tým je kanoe nestabilnejšie. Vzadu sedí väčšinou chlap (kormidlo), osoba v predu len naviguje –  kričí (verte tomu, že každá jedna posádka splavu sa na začiatku pohádala). Zhodli sme, že pokiaľ chcete otestovať svoj vzťah – choďte splavovať na kanoe. Ak budete mať plávaciu vestu, tak sa neutopíte. Každopádne sú v mŕtvych ramenách Dunaja úseky, kedy by ste za žiadnu cenu nechceli skončiť vo vode. Hlavne v takej bahnitej, prerastenej vodnými chaluhami, mŕvymi rybami, mútnou penou na hladine a hlbokej, že vám ani pádlo nedosiahne na dno. Vtedy sa budete modliť, nech sa to kanoe nehojdá, nech do vás nikto nenarazí, nech sa ostatní na palube nehýbu. 

Vodný svet dunaj

Kultúrne ekosystémové služby vs. kanoe splav mŕtvych ramien Dunaja

Vo všeobecnosti má pobyt v prírode na človeka blahodárne účinky. Pri fyzickej aktivite, akou je aj kanoe splav Dunaja, sa posilňuje svalstvo, ale aj duševné zdravie človeka. Z hľadiska kultúrnych ekosystémových služieb nemožno vybrať len jeden úžitok, ktorý pri tejto činnosti obohacuje ľudský život. Každý si môže zo splavu odniesť niečo iné. Niekoho nadchne viac príroda, než napríklad čas strávený s ľudmi, s ktorými tam je. Niekomu môže byť scenéria ukradnutá a zaujíma ho len prítomnosť živočíchov, ktoré by chcel pozorovať. Iní sa splavu zúčastnili kvôli rodine, aby s nimi strávili čas v prírode. A nájdu sa aj takí, ktorí by sa chceli naučiť a vidieť ako fungujú ekosystémy, ktoré bežne nevidia. 

Svaly zapájané pri splave na kanoe

Podpora zdravia

Okrem psychického relaxu v lone prírody, precvičíte aj veľké svalové partie. Zapájané sú hlavne svaly chrbta, ramien, rúk, predlaktia a brucha (udržiavanie stability). Fyzická aktivita akou je kanoe splav Dunaja podporuje aj kardiovaskulárny systém - prospešná aktivita pre zdravé srdce.

Fauna Dunaja

Ekoturistika

Pekné vodné prostredie močiarneho charakteru obrastené vŕbovým a topoľovo-jelšovým lesom. Na hladine rastú lekná, zátoky sú porastené tŕstím, ostricou a pálkou. Okrem fauny môžete pozorovať volavku popolavú i bielu, potápku chochlatú, čiernokrkú i hnedú, haju tmavú či bučiačika močiarneho.

Zátoky Dunaja

Estetická hodnota

Pokiaľ nemáte vodeodolný mobil/fotoaparát tak budete preklínať, že ich musíte mať vo vodotesnom sude. Že nemôžete robiť xy fotiek a uchovať si tú krásu navždy pred očami. A možno aj dobre, lebo sa nebudete vedieť nasýtiť pohľadmi na krajinu, ktorú nevidíte každý deň. Na ten vodný svet a čarovné zákutia ako z iného sveta.

Účastníci splavu Vojka

Podpora sociálnych vzťahov

Kanoe splav Dunaja je vhodná aktivita pre teambuilding, partie kamarátov, rodiny s deťmi či páry. Otestujete si zvládanie stresových situácií, schopnosť sa prispôsobiť a pracovať v tíme. Možno aj pri takejto "kľudnej aktivite" vyplávajú na povrch povahové črty, o ktorých ste ani nevedeli. Trúfnete si takto otestovať svoje vzťahy a možno aj sami seba?

Z každého ekosystému a kúsku prírody si človek odnáša iný úžitok ekosystémových služieb.