malé VEĽKÉ krásy Slovenska
ale v zmene pohľadu na krajinu"
Prečo ľudia stavajú rozhľadne?
Veľakrát sa stačí na veci pozrieť z iného uhla aby v našich očiach nodobudli iný rozmer, dostali iný význam. Už od nepamäti ľudia vyhľadávali vyvýšené miesta, z ktorých mohli vidieť čo je pred nimi (v prípade objavovania nových zemí), z ktorých mohli včas varovať pred nebezpečenstvom (prírodným alebo nepriateľom) alebo si na takých miestach stavali svoje obydlia (jednak lepšia viditeľnost na okolité územie ale aj jednoduchšia obrana). S príchodom kresťanstva význam “priblíženia sa k nebu” v krajine narastal – ľudstvo začalo budovať honosné kostolné veže, na vyvýšených pahorkoch sa začali budovať krížové cesty a kalvárie. Momentálne zažívame opätovný BOOM v túžbe pozerať sa na krajinu z hora, z vtáčej pespektívy a vidieť krajinu inak, než z našej bežnej výšky pozorovateľa. Chceme vidieť viac, ďalej, krajšie a 360° panoramaticky. Tieto kritériá spĺňajú všetky rozhľadne na Liptove.
Z hľadiska kultúrnych ekosystémových služieb by sa dalo povedať, že sa začal klásť väčší dôraz na estetiku krajiny, ktorá je hlavným motívom návštevy rozhľadne, resp. vyhliadkovej veže.
Rozhľadne na Liptove - tipy na výlet s deťmi
Liptov je popretkávaný pavučinou turistických, náučných chodníkov či cyklotrasami. Niektoré cesty sú náročnejšie, dlhšie, kratšie, strmšie alebo také “akurát”. Vo väčšine prípadov vedú turistické trasy na štíty hôr, tkz. prírodné vyhliadkové body, ktorých je na Liptove neúrekom. V prípade, že si chcete užiť pohľady “z výšky” ale nie ste fanúšik niekoľkohodinových túr, je návšteva rozhľadne na Liptove tou správnou voľbou. Lokalizované sú v relatívne ľahko dostupnom teréne, pričom vás od panoramatických výhľadov delí vždy len niekoľko desiatok schodov. Budete sa môcť pozerať na najkrajšie miesta na Liptove. Rozhľadne sa taktiež označujú aj za cieľové lokality aj pre rodiny s deťmi, nakoľko predstavujú spestrenie bežnej dovolenky alebo výletu. Veď predsa, ktoré dieťa neláka loziť po stromoch a pozerať sa na svet z výšky? Okrem toho môžu rodičia na vrchole rozhľadne ukázať svojim deťom okolitú krajinu, pomenovávať hory a doliny, obce a zásahy do krajiny. Aby nie len deťom, ale aj sebe “otvorili oči” a videli ako človek vplýva na krajinu, ako ju mení a aká krásna je naša krajina, ktorú si musíme chrániť. Ak si myslíte, že rozhľadne sú čisto letnou záležitosťou, tak ste na omyle. Pokiaľ nebudete vedieť kam na Liptove v zime, vyberte sa na jednu z rozhľadní a užívajte si pohľady na zasnežený Liptov ako z rozprávky!
Viac než len výhľady
Pokiaľ sa pri výstavbe rozhľadní zvolí rozumný dizajn, predstavujú lákadlo aj pre milovníkov architektúry, ktorí ocenia ich konštrukčnú pestrosť. Vzhľadom na bohatú škálu ponúk v oblasti cestovného ruchu na Liptove, by ste možno očakávali desiatky rozhľadní, ale opak je pravdou. S výstavbou rozhľadní sa na území Liptova začalo len v priebehu posledných rokov. Hlavným iniciátorom sú v tomto prípade samosprávy, ktoré sa snažia na svoje územie prilákať turistov. Pomocnú ruku im v realizácii takýchto projektov podávajú eurofondy, bez ktorých by na Slovensku nestálo mnoho rozhľadní.
Vedeli ste že...?
Na konci 90. rokov sa na území Českej republiky začali vo veľkom budovať rozhľadne, práve vďaka českému seriálu "Rozhlédni se, člověče!". Jeho vysielanie zaznamenalo obrovský úspech a verejnosť za začala zaujímať o rozhľadne vo svojom okolí, resp. vznikali návrhy, kde by mohla rozhľadňa stáť.
Druhým významným faktorom, ktorý ovplyvnil výstavbu rozhľadní v ČR predovšetkým v prvých rokoch 21. storočia, boli potreby mobilných operátorov. Na kopcoch vyrástli desiatky stožiarov slúžiacich k vylepšeniu signálu mobilných telefónov. Z iniciatívy priľahlých obcí, boli stožiare konštruované s vyhliadkovou plošinou - tkz. multifunkčné rozhľadne. Celkom týmto spôsobom vzniklo takmer 60 nových českých rozhľadní.
Približne od roku 2005 sa u nás ako aj v ČR začal uplatňovať nový trend, ktorý môžeme nazvať "dobou drevenou II". Na okrajoch obcí začali vznikať väčšinou nižšie drevené rozhľadne - tento koncept odrážajú prevažne aj rozhľadne na Liptove. Na tomto novom trende má zásluhu predovšetkým vstup oboch krajín do Európskej únie a možnosť čerpať z jej fondov. Pripravované projekty sú veľmi šikovne napísané ako súčasť náučných chodníkov či podporný prostriedok pre regionálny rozvoj obce, a preto žnú úspechy.
Slovenské "NAJ" rozhľadne
- Celkovo je na Slovensku vyše 145 rozhľadní.
- Najvyššie rozhľadne sa nachádzajú v Bratislave: UFO na moste SNP (80 m) a Televízna veža na Kamzíku (vyhliadka je z reštaurácie vo výške 68 m).
- K najstarším (datovaným) patrí strážna veža Vartovka (1564) a rozhľadňa Sitno (1886).
Ak sa ešte stále pýtate, čo zažiť na Liptove, tak sa pozrite na rebríček TOP 8: najkrajších rozhľadní na Liptove. Každá jedna rozhľadňa vás inšpiruje kam pôjdete na najbližší výlet s deťmi. Vyhliadkové veže sú zoradené podľa svojej konštrukčnej výšky.
zdroj: Instagram @dorota_hnat (2018)
8
Rozhľadňa HAvránok
Liptovská Sielnica GPS: 49.10523, 19.48209
7
Rozhľadňa Ostredok
Dvojposchodová rozhľadňa na Ostredku je vysoká 7 m. Vďaka výhodnej polohe vás očarí naozaj veľkolepá výhľadová panoráma na krásy Liptova.
Z vrchnej vyhliadkovej plošiny môžete pozorovať naše liptovské kopce Chopok, Ďumbier či Dereše. Očarujúci pohľad sa vám naskytne aj na celú Demänovskú dolinu a Poľanu. Na strope veže sú upevnené panoramatické fotografie s popismi toho, čo všetko možno z tejto rozhľadne na Liptove pozorovať.
Rozhľadňu zbadáte už od záchytného parkoviska v Jasnej – časť Biela Púť. Od parkoviska sa napojte na žltú turistickú značku. Príjemným vychádzkovým tempom sa k rozhľadni dostanete asi za 20 minút.
V okolí rozhľadne je pre deti niekoľko atrakcií: Tarzánia, Rozprávková hra Liptoviedky či Vrbické pleso.
Biela Púť – Jasná – Nízke Tatry
GPS: 48.97775, 19.58452
zdroj: Instagram @michalresko (2019)
zdroj: Instagram @visitliptov (2018)
6
Rozhľadňa Pavčina Lehota
AKTUALITA – Statika rozhľadne je silne narušená – vstup na rozhľadňu je zakázaný! Opravné práce sa budú realizovať v jarných mesiacoch 2020.
Rozhľadňa v Pavčinej Lehote stojí neďaleko lyžiarskeho vleku Žiarce. Je vysoká 8 metrov a má dve výhliadkové plošiny, z ktorých je nezabudnuteľný výhľad na všetky krásy Liptova: Liptovskú kotlinu, Malú a Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry či vysokotatranský Kriváň.
Pod strieškou rozhľadne sú umiestnené panoramatické fotografie s presnými popismi vrchov a pohorí, ktoré vám pomôžu ľahšie sa zorientovať.
Prístup k rozhľadni nie je pre deti náročný – vedie z obce poľnou cestou. Návštevu rozhľadne a prírodu Demänovskej doliny si rozhodne zamiluje celá rodina.
Pavčina Lehota
GPS: 49.02482, 19.55747
zdroj: Instagram @vladislavzuzelka (2019)
5
Svätojánska rozhľadňa
Drevená, dvojpodlažná Svätojánska rozhľadňa sa vypína nad obcou Liptovský Ján. Je vysoká 10 metrov a umožňuje krásne výhľady nie len na Liptovskú kotlinu a okolité Tatry, ale aj roztrúsené domčeky obcí Liptova.
Pri rozhľadni sú umiestnené drevené lavičky od kiaľ si tak isto môžete nerušene vychutnávať pohľady na svet “pod vami” a liptovské kopce. K rozhľadni vedie chodník, ku ktorému sa dostanete z Ulice pod Stráňou alebo z areálu termálneho prameňa Teplica (mostíkom cez potok Štiavnica). Chodník začína z cesty v blízkosti cintorína, kde sa nachádza hrobka významného rodu a zakladateľov Liptovského Jána.
Vzhľadom na prítomnosť prírodného kúpaliska Kaďa alebo neďalekej Stanišovskej jaskyne veríme, že tento výlet neostane len pri návšteve tejto rýdzo liptovskej rozhľadne.
Liptovský Ján
GPS: 49.04285, 19.68056
4
Rozhľadňa Krajčov Vrch
Nad obcou Nižná Boca sa v nadmorskej výške 1000 m.n.m. od roku 2014 vyníma drevená rozhľadňa. Postavil ju Urbársky spolok obce Nižná Boca s cieľom rýchlejšej identifikácie prípadných požiarov na spravovanom území. Je vysoká 14,5 metra a ponúka výhľady na Bockú dolinu a okolité liptovské vrchy Nízkych Tatier, ale aj kráľa vrchov – Kriváň. Súčasťou rozhľadne je aj útulná horská chata s možnosťou ubytovania a prenájmu i altánok s krytým ohniskom. Na vrchole rozhľadne sa vám predstaví história obce a fotodokumentácia s popisom okolitých kopcov Liptova.
Na vrchol vedie značená cestička cez okolité lúky a les. Od hlavnej cesty č. 72 (sledujte ceduľky). Je to príjemná nenáročná 30 min. prechádzka prírodou NAPANT-u.
Iba návšteva rozhľadne v Nižnej Boci nestačí – musíte sa prejsť aj po obci a pokochať sa tradičnými dreveničkami, ktoré majú svoje čaro v každom ročnom období!
Nižná Boca
GPS: 48.9464, 19.7608
zdroj: Instagram @niznaboca (2017)
3
Rozhľadňa Súšava
Medzi obcami Malé a Veľké Borové, na vrchu Súšava, stojí 16,5 m vysoká drevená turistická rozhľadňa.
Z jej vrcholu sa naskytajú krásne výhľady na Liptov, rázovité horské dedinky a okolité pohoria – Západné Tatry, Chočské vrchy i Malú Fatru.
K rozhľadni vedie miestny náučný chodník spájajúci obce Malé a Veľké Borové. Polhodinová trasa je vďaka svojej dĺžke a prevýšeniu zvládnuteľná aj pre menšie deti.
Je to najvyššia samostatne stojaca rozhľadňa na území Liptova – bude zážitkom pre vás aj vaše deti.
Veľké Borové
GPS: 49.21086, 19.50753
zdroj: Instagram @lukaszkan (2019)
zdroj: Instagram @fotografieslovenska (2019)
2
Rozhľadňa Májka - Východná
Východná GPS: 49.06114, 19.90022
1
Rozhľadňa Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
Ako najmodernejšie múzeum Slovenska, vám Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva interaktívnou formou priblíži svet jaskýň, vzácne exponáty (napr. kostra jaskynného leva), môžete vôjsť do napodobneniny medvedieho brloha či skúsiť plazenie v jaskyni. Vystavené exponáty dopĺňajú svetelné a zvukové efekty, pri ktorých sa človek cíti, akoby naozaj prechádzal lesom. Počuť môžete napríklad piskot svišťa i zavýjanie vlka. V podkroví múzea si môžete prezrieť výstavu vysokohorského prostredia a nájdete tu i napodobeninu najstaršej chaty Vysokých Tatier – Rainerovu útulňu a mnoho iného.
Prehliadku ukončite v 14 m vysokej rozhľadni vybudovanej na streche múzea vo výške 24 metrov. Uvidíte dominanty mesta Liptovský Mikuláš ako aj ďaľšie krásy Liptova – nádhernú panorámu okolitých kopcov Západných Tatier, Chočských vrchov, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier.
Liptovský Mikuláš
GPS: 49.45675, 19.37061
zdroj: Instagram @koperyank (2019)
KULTÚRNE EKOSYSTÉMOVÉ SLUŽBY vs. ROZHĽADNE
Hodnota estetiky
Primárna funkcia rozhľadní je umožniť človeku estetické zážitky z krajiny. Panoramatické výhľady sú esom v rukáve každej turistickej destinácie. Niektoré rozhľadne samé o sebe predstavujú architektonicky estetické dielo, ktoré oslovuje zas inú cieľovú skupinu turistov. Rozhľadne plnia v krajine aj reprezentatívny účel – demonštrujú schopnosti, zviditeľňujú a prinášajú prestíž ich tvorcom a celému regiónu. Vytvrárajú genius loci danej lokality.
Podpora sociálnych vzťahov
Rozhľadne majú aj významný spoločenský a duchovný rozmer – na ich výstavbe a udržiavaní sa často spolupodieľajú ľudia zo širokého okolia a rozhľadňa slúži ako miesto pre stretávanie sa, cieľ prechádzok, výletov, miesto konania osláv a pod. Samotné otváranie novovybudovanej či zrekonštruovanej rozhľadne a následné výročia bývajú často významnými regionálnymi spoločenskými udalosťami.
Rekreácia a ekoturizmus
Rozhľadne boli síce vždy vnímané ako perly krajiny i jednotlivých miest, ale neboli označované ako hlavná cieľová lokalita. Boli len akýmsi spestrením výletu. Ľudia nejazdili po krajine aby cielene navštevovali iba rozhľadne. S rozvojom výstavby a propagácie rozhľadní, začal stúpať aj záujem o tieto lokality. Podpora rekreácie a ekoturizmu je okrem samotnej rozhľadne na území doplnená aj potrebným mobiliárom (napr. lavičky, prístrešok), značeným chodníkom, prípadne k samotnej vyhliadkovej veži vedie náučný chodník. Informácie náučného charakteru poskytuje aj samotná výhliadková veža, pokiaľ je vybavená fotopanelom, na ktorom sú pomenované jednotlivé kopce, ktoré môžeme vôkol seba pozorovať.
Rozhľadne a výhliadky patria k vďačným lokalitám aj v zimnom obdodí, pokiaľ sa o ne správcovia patrične starajú aj počas zimy. Zvýšený dôraz by sa mal klásť prioritne na bezpečnosť, odstraňovať ľad zo schodíkov a zábradlia.