🌳

Užitočné stromy – Topole

Kategória: Estetika krajiny | 0

Topole

Hej, topole, tie topole vysoké! 

Okolo nich šíre pole
Čnejú k nebu veľké, čierne 
 zrovna jako čiesi bôle –
topole.

Hej, topole, tie topole bez lístia! 
Duch jak čísi špatnej vôle
hrdo stoja ošarpané,
v mraze, vetre, nahé, holé 
topole.

Hej, topole, tie topole bez žitia! 
Nemo stoja v úzkom kole
prízraky sťa z nirvány by –
pozerajú v prázdno dole 
topole.

Hej, tie hrdé, vysočizné topole! 
Ako vzhľad ich duch môj zmizne…
Hore…? Dolu…? Do nirvány…? 
– Ako havran ošarpaný
do noci…

Ivan Krasko

Nox et solitudo (1909)

Topoľ čierny (Populus Nigra)

Vo svete rastie takmer 90 druhov topoľov. Na Slovensku sa môžeme najčastejšie stretnúť s topoľom čiernym alebo bielym (Populus alba), prípadne osikovým (Populus tremula). V závislosti od druhu dorastajú až do výšky 50 metrov. Kvôli ich slabej odolnosti sa v priemere dožíjavú pod 100 rokov. 

Topoľ čierny má rád vodu – veľa vody.  Vysádza sa najmä na brehoch potokov, riek, rybníkov a podobne. Majú mäkké a ľahké drevo, z ktorého sa robia tenké dosky (dyhy) na nábytok ale aj zápalky. Drevo je vhodné na výrobu papiera.

Naši predkovia pilne vysádzali topole popri poliach, kde slúžili ako vetrolamy. Chránili pôdu aj rastliny pred vetrom a vusúšaním. Poskytovali útočište pre živočíchy, podporovali biodiverzitu, esteticky dopĺňali poľnohospodársku krajinu. 

 

Topoľ čierny má svoje uplatnenie aj v ľudovom liečiteľstve. Púčiky sa zbierajú na jar, keď sa ešte nerozvinuli a sú ešte pokryté lepkavými šupinami. Púčiky sa sušia a uchovávajú v uzatvorených nádobách. Obsahujú silicu, triesloviny, flavonoidy, glykozidy salicín a populín, živicu a vosky. Majú silný močopudný a dezinfekč­ný účinok. Topoľ čierny znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi a tlmí reumatické bolesti kĺbov. Využíva sa aj pri liečbe boreliózy a mononukleózy. 

Blahodárne pôsobí v boji proti akné, bolestiach chrbta, candide, hepatitíde, kvasinkách, mononukleóze, mykózach a plesniach. Z čerstvých pupeňov sa pripravuje masť hemoroidy či spáleniny. 

Keďže dezinfikuje organizmus, používa sa aj v protiparazitných, protibakteriálnych, či protivírových kúrach.

Najväčší topoľ na svete

Najväčší topoľ na svete rastie v Sočskom národnom parku (Rusko). V obvode má viac ako 10 metrov a jeho vek sa odhaduje na 150 rokov. 

Aké úžitky v rámci kultúrnych ekosystémových služieb poskytujú topole?

Inšpirácia

Topole sa stali múzou pre básnikov či maliarov. Ikonické stromoradie býva ztvárnené vo filmoch, poukazujú naň v piesňach. Topoľ je keltským znamením v horoskope ale aj motív poštových známok. Akú majú cenu tie a tie topole, pokiaľ sa len ich reflexia vo forme básne či obrazu predáva za niekoľko tisíc Eur? 

Hodnoty estetiky

Estetická a krajinotvorná funkcia topoľov podnecuje pri niektorých významných jedincoch ich dodatočnú ochranu vo forme vyhlásenia za “chránený strom”. Na Slovensku je v roku 2019 dokopy 19 chránených topoľov. V mestách sa zachováva výsadzba popri vodných zdrojoch, popri nábrežiach.
Topole obraz

Jozef Kollár (Topole) – 1935/1936